Főoldal > Cseke Attila > kapcsolódó hírek száma: 285
Elutasította a szenátus a parlamenti választás rendszerét módosító kormányrendeletet
2020.02.19. | Aktuálpolitika
Az RMDSZ javaslatára utasította el a szenátus plénuma a parlamenti választás rendszerét módosító, aggályos sürgősségi kormányrendeletet. Az RMDSZ szerint a jogszabály nem állná ki az alkotmánybírósági normakontrollt. A kormányrendeletről a képviselőház is döntést hoz.

Meleg étel és délutáni oktatás minden iskolába! – döntőházként fogadta el a szenátus az RMDSZ oktatási tervezetét
2020.02.10. | Szenátus

Egy RMDSZ által kidolgozott átfogó oktatásügyi törvénycsomagot fogadott ma el döntőházként, a szenátus plénuma. A tervezetbe foglalt intézkedések a romániai magyar oktatást, és az oktatási rendszer egészét érintik – hívta fel a figyelmet Cseke Attila. Az RMDSZ szenátusi frakcióvezetője hozzátette: a javaslatok a pedagógusokkal és szakszervezetekkel folytatott hosszas egyeztetések eredményei.

Az RMDSZ javaslatára számos helyi közösség kezdeményezése finanszírozáshoz jut a 2020-as állami költségvetésből
2019.12.23. | Szenátus

„Nem indokolt és rossz precedenst teremt, hogy a kormány felelősségvállalással, a parlamentet megkerülve akarja elfogadni a 2020-as állami költségvetést. Demokratikusan meghozott döntésekre van szükség, a felelősségvállalással elfogadott büdzsé azonban demokráciadeficitet jelent, harminc év alatt sosem került erre sor” – jelentette ki Cseke Attila, az RMDSZ szenátusi frakcióvezetője hétfőn, Bukarestben.

Új, RMDSZ-es tervezet a közigazgatási törvénykönyvre
2019.10.29. | Szenátus

Cseke Attila, az RMDSZ szenátusi frakcióvezetője és közigazgatási szakpolitikusa bejelentette: törvénytervezetet iktat az RMDSZ, a parlament által elfogadott formáját támogatjuk a közigazgatási törvénykönyvnek, újabb, a magyar közösség számára fontos kiegészítésekkel.

Cseke Attila: egy jogállamban az alkotmánybíróság döntéseit be kell tartani
2019.10.16. | Aktuálpolitika

Az RMDSZ szenátorai ma nem szavazták meg a kétfordulós önkormányzati választásokra vonatkozó törvénytervezetet. Az USR törvényhozói utolsó pillanatban kérték napirendre a tervezetet, amely ellentmond az Alkotmánybíróság döntésének: a választások előtt kevesebb mint egy évvel a választási törvényt nem szabad módosítani.

A szenátus hallgatólagosan elfogadja: legyen június 4. Trianon napja
2019.10.16. | Szenátus

A szenátus plénuma hallgatólagosan elfogadja azt a szociáldemokrata kezdeményezést, amely Trianon napjává nyilvánítaná június 4-ét. A tervezetről nem nyitott vitát a parlament felsőháza, az RMDSZ szenátorai a javaslat elutasítását kérik a képviselőházban is.

Trianon napjává nyilvánítaná a kormánypárt június 4-ét
2019.10.09. | Szenátus

Trianon napjává nyilvánítaná a kormánypárt június 4-ét, az erről szóló szociáldemokrata tervezet a szenátus napirendjén volt ma. „A kezdeményezés káros a kisebbség-többség viszonyának szempontjából, az elutasítását kérjük” – nyilatkozta szerdán, október 9-én Cseke Attila, az RMDSZ szenátusi frakcióvezetője.

Szabotálta a kormánypárt a közigazgatási törvénykönyv vitáját
2019.09.24. | Szenátus

Szabotálta a kormánypárt a szakbizottsági ülést, ahol az anyanyelv-használati jogok terén csorbított közigazgatási törvénykönyv kijavítása volt napirenden. A szociáldemokrata szenátorok nem jelentek meg a bizottsági ülésen, így a testület döntésképtelen volt. A közigazgatási törvénykönyv egyik legfontosabb törvénye az országnak, az elfogadását nem szabad halasztani. A jogszabály a kormány által benyújtott formában, hallgatólagosan, átkerül a képviselőház asztalára.

Több pénz Erdélyi városoknak, RMDSZ-es javaslatra
2019.09.23. | Szenátus

Tizennyolc Erdélyi város részesülhet majd Európai Uniós finanszírozásban az RMDSZ módosításának köszönhetően. A tervezet értelmében új metropolisz övezeteket lehetne létrehozni, azt követően pedig befektetésekre támogatást pályázni. Eredeti formájában azonban az USR törvényhozói csak a 40 ezer lakosnál nagyobb városoknak szánták volna a támogatást.

A decentralizációt is akadályozza az új közigazgatási kódex
2019.07.06. | Aktuálpolitika
A kormány sürgősségi rendelete nemcsak a kisebbségi jogokat csorbítja, hanem a decentralizációt is hátráltatja – állapította meg Cseke Attila szenátusi frakcióvezető a szabályozás elemzését követően. Annak ellenére, hogy az RMDSZ számos módosító indítványt fogalmazott meg a Parlament által tavaly elfogadott törvénykönyvben, amelyek azt szolgálták volna, hogy a helyi közösségeket érintő döntéseket helyben hozzák meg, ezek nem szerepelnek a szerdán elfogadott kormányhatározatban.