A koronavírus Erdélyben felmérés: pesszimista gazdasági és szociális jövőkép
2020.04.23. | koronavírus

A koronavírus Erdélyben elnevezésű felmérés legfrissebb eredményei szerint az erdélyi magyarok körében szinte teljes konszenzus van abban, hogy a járvány gazdasági hatásai legalább annyira negatívak lesznek, mint a 2008-as pénzügyi válságé. Az adatok szerint a válaszadók 15%-a tekinthető súlyosan veszélyeztetettnek szociális szempontból, számukra a válság esetleges elhúzódása alapvető egzisztenciális problémákat eredményezhet. A munkaerőpiac radikálisan átalakult, a februárban még aktívak alig 63%-a dolgozott április elején. Első körben a magánszektor van kitéve a legnagyobb megpróbáltatásnak, a turizmus, a vendéglátás, a kereskedelem, a könnyűipar és részben az építőipar, illetve a szállítási ágazat a leginkább érintett.

A gazdaságot támogató intézkedések mellett szavazott az RMDSZ
2020.04.23. | Képviselőház

Döntőházként szavazta meg a parlament azt a sürgősségi kormányrendeletet, amely azokat a vállalkozásokat támogatja, akik időben befizetik a jövedelemadójukat az államnak.

RMDSZ: minden halasztást igénylő hitelező mentesül a kamatos kamat befizetése alól
2020.04.23. | Képviselőház

RMDSZ-javaslatra úgy módosította a parlament a sürgősségi kormányrendeletet elfogadó jogszabályt, hogy senkinek se kelljen kamatos kamatot fizetnie a sürgősségi állapot alatt elhalasztott hitelekre. A sürgősségi kormányrendelet számos hátrányos előírást tartalmazott, amelyeket a parlament kijavított. Így sikerült eltörölni azt az előírást, amely értelmében kamatos kamat befizetésére kötelezték volna a halasztást kérő személyeket arra az időszakra, amelyre halasztás igényelt.

László Attila: támogatjuk a sürgősségi intézkedéseket, de nem szabad a szükségállapot után visszaélni velük
2020.04.23. | Egészségügy

A szükségállapot ideje alatt rendkívüli intézkedéseket foganatosíthat az Egészségügyi Minisztérium – az erről szóló sürgősségi kormányrendelet jóváhagyását támogatta az RMDSZ. Így rezidens orvosokat és önkénteseket is alkalmazhatnak a kórházakban, a szaktárca vezetője pedig egy-egy kórház menedzsmenti kérdéseiben is közvetlenül dönthet, rendelkezhet például az alkalmazások és elbocsátások felett is.

Szorosabb európai együttműködést szorgalmaz sürgősségi helyzetekben az Európai Parlament
2020.04.17. | Európai Parlament

A koronavírus-járvánnyal kapcsolatos intézkedések második csomagját hagyta jóvá április 16–17. között tartott brüsszeli ülésén az Európai Parlament. A pénzügyi intézkedések mellett az EP állásfoglalást fogadott el a világjárvány visszaszorításához szükséges lépésekről is. Az ötvenhat javaslatot tartalmazó csomagnak része több olyan intézkedés, amelyet Vincze Loránt korábban az Európai Néppárt képviselőcsoportjában fogalmazott meg. „A világjárvány megmutatta az Unió beavatkozási lehetőségeinek korlátait, és rávilágított a Bizottság végrehajtási és költségvetési hatáskörének hiányára, ezért egyetértek azokkal, akik szerint meg kell könnyíteni a döntéshozatalt minden olyan kérdésben, amely életeket menthet. A sürgősség területén több koordinációra van szükség a tagállami intézkedések meghozatalakor, ez pedig segíthet a gazdaságnak, megkönnyíti a szállítást és biztosítja az alapvető ellátást” – mondta el az RMDSZ EP-képviselője.

Uniós költségvetés-módosítás az európai pénzek azonnali felhasználásáért
2020.04.16. | Európai Parlament

Rendkívüli ülésszakot tart az Európai Parlament

RMDSZ: a szociális szolgáltatásokat végző intézmények szakszemélyzete is részesüljön külön juttatásban a koronavírus-járvány idején
2020.04.16. | Egészségügy

Átiratban fordult Csép Éva Andrea, az RMDSZ szociális ügyekért felelős szakpolitikusa a munkaügyi miniszterhez annak érdekében, hogy tisztázza a 8-as számú katonai rendelet előírásait, amely nincs tekintettel a bentlakó otthonokban dolgozó, szociális szolgáltatásokat ellátó szakszemélyzet biztonságára.  Az RMDSZ azt kéri, hogy teszteljék le a 14 napra kötelező munkahelyi elkülönítésbe küldött személyzetet, valamint az egészségügyben dolgozókhoz hasonlóan legkevesebb 200 eurós plusz juttatásban részesítsék őket.

Novák Csaba Zoltán: megteremtettük a törvényes keretet ahhoz, hogy az egyetemek online folytathassák a tanítást
2020.04.15. | Oktatásügyek

Az egyetemek online folytatathatják a tanítást, az ehhez szükséges törvényes keretről ma döntött a parlament.

Jó hír a gazdáknak: nem kell fizetni az öntözővízért
2020.04.15. | Aktuálpolitika
Ingyen használhatják a gazdák a gyűjtőtavakból, folyóvízből és altalajvízből származó vizeket öntözésre – erről szavazott ma a szenátus plénuma. A kezdeményezést az RMDSZ szenátorai támogatták.

Az önkormányzati mandátumok meghosszabbításáról döntött a szenátus
2020.04.15. | Aktuálpolitika

A polgármesterek, helyi és megyei tanácsosok, illetve a megyei tanácselnökök mandátumainak meghosszabbításáról döntött szerdán a szenátus plénuma.  A mandátumokat legtöbb hat hónappal a szükségállapot lejárta utánig hosszabbítja meg a törvénytervezet, vagy azon belül az újonnan megválasztott helyi vezetők eskületételéig – számolt be Cseke Attila, az RMDSZ szenátusi frakcióvezetője.